Wakacje się kończą, ale to nie oznacza zakończenia wyjazdów z czworonogiem! Przecież wycieczkować się można cały rok. 🙂
Dlatego zebrałam garść najważniejszych informacji, na jakie warto zwrócić uwagę, gdy chcemy wyjechać z psem za granicę. Tutaj warto zwrócić uwagę, że niektóre przypisy będą dotyczyły jedynie podróży po Unii Europejskiej. A część będzie również ważna w tzw. krajach trzecich (czyli tych poza UE).
Paszport dla psa
Aby zabrać psiaka na wakacje po Unii Europejskiej musi on mieć wszczepiony transponder, (popularnie nazywany chipem) wydany paszport unijny (EU pet passport) oraz ważne szczepienie przeciw wściekliźnie. Plus należy sprawdzić, czy do konkretnego Państwa Członkowskiego, nie trzeba spełnić jeszcze dodatkowych wymagań – np. odrobaczenia na pasożyty wewnętrzne płaskie.
Szczepienie przeciw wściekliźnie musi zostać zrobione w tym samym dniu, co wystawienie paszportu przez upoważnionego do tego lekarza weterynarii. Przepisane szczepienie z książeczki zdrowia, które było zrobione np. miesiąc wcześniej, w świetle przepisów regulujących wystawianie paszportów, jest nieważne.
Lekarz weterynarii szczepiąc psiaka, dokonuje wpisu, że szczepienie jest ważne po 21 dniach od aplikacji szczepionki. Co oznacza, że wyjechać za granicę ze zwierzakiem możecie dopiero po 21 dniach.
Jeżeli kolejne szczepienia są robione regularnie przed upływem daty ważności, wpisanej przez lekarza weterynarii, szczepionka jest ważna od razu po jej wykonaniu. Jeżeli spóźnimy się choćby jeden dzień po dacie ważności, kolejne szczepienie wykonane i wpisane do paszportu jest ponownie ważne po 21 dniach od jego zrobienia.
Służby weterynaryjne w całej Unii Europejskiej, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego zabezpieczenia psów, kotów i fretek przed rozprzestrzenianiem się wścieklizny, mogą zastosować kwarantannę (która jest wykonywana na koszt właściciela zwierzęcia), pobranie krwi do zbadania przeciwciał (tzw. badanie miareczkowania – również na koszt właściciela) czy nawet uśmiercić zwierzę.
Po wydaniu paszportu, możecie sprawdzić, czy został on już wprowadzony do bazy prowadzonej przez Krajową Izbę Lekarsko-Weterynaryjną. Warto zwrócić uwagę, czy nr paszportu został przypisany do nr transpondera Waszego psiaka.
Badanie miareczkowania
Jeżeli wybierasz się do kraju trzeciego (czyli do kraju poza Unią Europejską) sprawdź, czy do wjazdu do lub przy powrocie z tego kraju, twój pies nie będzie musiał mieć zrobionych badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie we krwi.
Badanie tzw. miareczkowania to nic innego, jak pobranie próbki krwi od psa, który został zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
Ważne (!), aby próbka krwi została pobrana minimum 30 dni po wykonaniu szczepienia.
Pamiętaj (!), że takie badanie należy wykonać na 3 miesiące przed planowaną datą wyjazdu z Unii Europejskiej.
Wynik badania poziomu przeciwciał przeciw wściekliźnie musi zostać wpisany, do odpowiedniej sekcji w paszporcie psa.
Badanie miareczkowania musi zostać wykonane w laboratorium referencyjnym zatwierdzonym przez Komisję Europejską (w Polsce jest to Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach). Minimalny poziom przeciwciał we krwi musi wynosić 0,5 j.m./ml.
Nie trzeba powtarzać badania, jeżeli szczepienie przeciw wściekliźnie zostało wykonane w okresie ważności poprzedniego szczepienia.
Świadectwo zdrowia
Wystawiane jest przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania.
Świadectwo zdrowia jest wymagane przy podróżach po Unii Europejskiej, kiedy jeździsz z pięcioma lub większą liczbą psów czy kotów.
Jeżeli wybierasz się na wakacje lub dłuższy pobyt do kraju trzeciego (lub będziesz podróżować przez inny kraj trzeci) Twojemu psu musi towarzyszyć świadectwo zdrowia.
Świadectwo zdrowia jest ważne 14 dni od wystawienia. Przy podróżach do 14 dni możesz do Polski wrócić na tym samym świadectwie.
Inne wymagania przy wyjeździe
Niezależnie czy jedziesz do Niemiec, Belgii lub Turcji, dowiedz się, jakie Twój pies musi spełniać dodatkowe wymagania dla tego kraju. I pamiętaj, że przy przejazdach przez terytoria innych krajów, nie tylko tego docelowego, również muszą być spełnione dodatkowe wymagania (o ile są).
***
W przypadku wątpliwości, informacji możesz poszukać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz u służb weterynaryjnych danego kraju, który Cię interesuje.