W maju, na naszym instagramie, próbowałam zmotywować siebie oraz wielu z Was, których psy mają problemy z kamieniem nazębnym, do regularnego szczotkowania psich zębów. Oprócz tego poruszałam zagadnienia dotyczące samego kamienia nazębnego. Ponieważ posty na instagramie, po pewnym czasie znikną pod masą następnych zdjęć z opisem, postanowiłam utrwalić wszystko we wpisie na blogu.
Kamień nazębny
Czym on jest? Kamień nazębny powstaje z płytki nazębnej, resztek pokarmu, bakterii próchnicotwórczych i ich przemiany materii, związków wapnia i fosforu oraz złuszczonych komórek nabłonka, które twardnieją pod wpływem soli zawartych w ślinie.
Przybiera kolor ciemniejszy niż kolor zębów. Najczęściej ma on różne odcienie brązowego (od jaśniejszych po ciemniejsze). Kamień nazębny osadza się nad i pod brzegiem dziąsła. Charakteryzuje się większą twardością niż płytka nazębna.
Jakie choroby wywołuje kamień nazębny?
Odkładający się kamień nazębny jest chropowaty, co zwiększa „przyczepność” bakterii do zęba. A im więcej bakterii, które mają możliwość namnażania się, tym większe ryzyko zachorowania.
Jeżeli nie będziemy dbali o czyszczenie psich zębów, to co może się stać?
Oczywiście, poza zbieraniem się coraz grubszej warstwy kamienia. Oprócz tego, z czasem może pojawić się nieprzyjemny zapach, sugerujący nadmierne namnażanie się bakterii w psim pyszczku.
Chorobami wywołanymi m. in. przez nagromadzony kamień nazębny może być:
➡️ zapalenie dziąseł,
➡️ zapalenie przyzębia,
➡️ paradontoza.
Ponadto, zalegający kamień nazębny może „chować” przed nami stany zapalne oraz rzeczywisty stan zębów. Niekiedy bywa tak, że kamień przytrzymuje zęby do dziąsła, dając nam złudne wrażenie, że te zęby mają się świetnie. A sytuacja może być bardzo poważna.
Po zdjęciu kamienia czasami okazuje się, że należy wykonać ekstrakcję (usuniecie zębów).
Zaniedbanie jamy ustnej zwierzaka może powodować choroby w obrębie nosa (katar, kichanie, upławy ropne) czy gardła (przeziębienia, choroby gardła, choroby układu pokarmowego).
Usuwanie kamienia nazębnego.
Zabieg usuwania kamienia nazębnego u psów wykonuje weterynarz. Do tej czynności używany jest obecnie ultradźwiękowy skaler, który pod wpływem pracy rozkrusza kamień. Nagromadzony osad „odpada” od płytki nazębnej.
Do tego zabiegu pies, jest poddawany narkozie. Dlatego, szczególnie o psie zęby, powinny dbać osoby, których psiaki mają problemy z sercem lub są starsze, aby unikać dodatkowego osłabienia organizmu powyższym zabiegiem.
Usuwanie kamienia trwa od kilkunastu do nawet 60 minut. Wszystko zależy od grubości nagromadzonej, zmineralizowanej płytki nazębnej oraz ilości zębów, na których się ona znajduje.
Profilaktyka w czyszczeniu psich zębów.
Jednym z popularniejszych (i podobno najbardziej skutecznych) sposobów jest używanie pasty do zębów dedykowanej psom oraz szczoteczki do zębów lub specjalnej nakładki. Aby ograniczyć lub zminimalizować pojawianie się kamienia nazębnego, należy myć zęby codziennie.
Niektóre firmy, oferują chusteczki do czyszczenia psiego pyszczka. Chusteczki są nawilżone w substancje ułatwiające ściąganie osadu oraz substancje chroniące przed ponownym jego zbieraniu.
Innym sposobem na utrzymanie psich zębów w dobrym stanie jest podawanie gryzaków, które zmuszają psa do długiego gryzienia i żucia. Długie rzucie twardszych elementów zębami trzonowymi, delikatnie usuwa nagromadzoną płytkę nazębną. Jednak trzeba pamiętać, że podawanie gryzaków raz na tydzień, nie zapobiegnie powstawaniu kamienia nazębnego.
Iggy, kamień nazębny na dzień 1 maja (przed szczotkowaniem) Iggy, kamień nazębny na dzień 31 maja (po szczotkowaniu)
Dodatkową ochroną psiego pyszczka, może być podawanie naszym psiakom przefiltrowanej wody.
Od jakiegoś czasu, na rynku można znaleźć preparaty, które dodaje się do pokarmu lub wody. Ich zadaniem jest zmniejszenie ryzyka osadzania się kamienia na zębach lub całkowite go wyeliminowanie.
Uważaj na ten mit!
Powszechnym mitem jest, że sucha karma zapobiega nagromadzaniu się płytki nazębnej.
Pamiętajcie, że coś co pies jest w stanie rozgryźć w sekundę i nie musi tego rzuć, nie będzie czyściło psich zębów. Ponadto, małe cząsteczki psiej karmy pod wpływem małej ilości wody/śliny mogą przywierać do zębów, zwłaszcza do chropowatych powierzchni utworzonych przez nalot na powierzchni zębów.
***
Jakie gryzaki podajecie swoim psom? Czyścicie regularnie psie zęby? A może znacie jeszcze inne metody dbania o pyszczek naszych milusińskich?
O psi uśmiech i zdrowe zęby trzeba dbać – to prawda. Bardzo ciekawy wpis!
Dziękuję 🙂