Po kursach na kynoterapeutę wyszukałam i zakupiłam kilka polecanych książek pomagających stawić „pierwsze kroki” w prowadzeniu zajęć początkującym przewodnikom psów wyszkolonych do kynoterapii. Cena pojedynczej książeczki nie jest w cale taka duża, zatem każdy może sobie ją kupić i poszukać różnych inspiracji.
Od razu zaznaczę, że po przeczytaniu tych książek nie staniemy się pełnoprawnymi kynoterapeutami. Te książki nie przekazują takiej wiedzy, jaką można zdobyć na kursach. Są to jedynie pomoce i inspiracje do prowadzenia zajęć z pacjentami.
Ogólnikowo
Najczęściej wspominane i polecane są książki napisane przez Beatę Kulisiewicz (kynoterapeutka, z wieloletnim doświadczeniem, z ogromem wiedzy, którą się chętnie dzieli). Jej autorstwa zostały opublikowane cztery książki o tematyce kynoterapeutycznej. O dwóch z nich będę dzisiaj wspominać. A wszystkich chętnych, którzy chcą się zapoznać z wpisami pani Beaty odsyłam do jej bloga. Z wyjątkiem pani Beaty, w Polsce mamy jeszcze kilku autorów książek o tej tematyce.
Moim celem nie jest opisanie każdej książki szczegółowo. Jedynie chcę wymienić co możemy w nich znaleźć, tak aby każdej osobie szukającej inspiracji do prowadzenia zajęć łatwiej było sięgnąć po tą konkretną książkę. Swoje spostrzeżenia oprę o trzy książki. Pod koniec wpisu podam jedynie listę książek dla chętnych i poszukujących nieco literatury.
W każdej książce znajdziemy większy lub mniejszy wstęp dotyczący kynoterapii (na czym polega, kogo dotyczy, z czego się wywodzi itd.). Zawarta ilość takich informacji zależy od książki, po którą sięgniemy.
Witaj, piesku!
Pierwszą wymienioną książką jest „Witaj, piesku! Dogoterapia we wspomaganiu rozwoju dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych” napisana przez Beatę Kulisiewicz. Pani Beata w tej publikacji podaje jak zorganizować zajęcia i jak według niej powinny one wyglądać. Oprócz tego można znaleźć w owej pozycji przykłady ćwiczeń dla dzieci na postrzeganie samego siebie, orientację przestrzenną, samodzielność, koordynację ruchowo-wzrokową, doskonalące umiejętność liczenia, analizy, klasyfikacji , rozpoznawania i nazywania kolorów, myślenie przyczynowo-skutkowe czy na rozwój mowy. W innym rozdziale opisany jest rytm i jego wpływ na rozwój dziecka oraz to jak możemy rytm wykorzystać w zajęciach. Dzieci i psy najlepiej uczą się poprzez zabawę, dlatego warto w zajęcia wplatać elementy zabaw z psami. Nawet jeżeli pies jest tylko elementem dekoracyjnym tej zabawy. W tej książce znajdziecie kilka pomysłów na zorganizowanie zabaw dla dzieci w psiej tematyce. Miłym elementem tej książki jest rozdział z dodatkami (kolorowanki, ilustracje czy kontury, wzór do ćwiczeń grafomotorycznych i kwestionariusz do wstępnej diagnozy dziecięcych umiejętności) jakie możemy wykorzystać podczas zajęć z dziećmi.
Pies i książka
Drugą książką o której chcę wspomnieć jest „Dogoterapia we wspomaganiu nauki i usprawnianiu techniki czytania”, również autorstwa pani Beaty. Opisuje ona dlaczego akurat psy są pomocne dzieciom przy doskonaleniu zdolności czytania i jakie są przyczyny trudności w nauce czytania. Oprócz tego znajdziemy krótką charakterystykę takich zajęć oraz przykładowe ćwiczenia dla dzieci usprawniające ich technikę czytania. Ćwiczenia są podzielone według etapów zaawansowania dziecka w czytaniu. Zaskoczeniem może być fakt, że autorka nie proponuje tylko statycznych ćwiczeń ale również drobne zajęcia ruchowe. Zarówno w poprzedniej pozycji, jak i w tej, znajduje się rozdział z dodatkami wspomagającymi organizację zajęć i ćwiczeń dla dzieci. Wiele tych dodatków inspiruje do szukania i wymyślania własnych kart pracy dla dziecka.
Obie wspomniane książki zawierają dużo ładnych ilustracji, które pomagają objaśnić o co w danym ćwiczeniu chodzi lub są obrazkiem na którym należy wykonać ćwiczenie. Wydaje mi się, że przedstawione rysunki będą zachęcać dzieci do wykonania danych ćwiczeń.
Zabawa z animaloterapią
Trzecią i ostatnią omawianą w tym wpisie książką jest „Baw się poprzez animaloterapię” autorstwa Anny Franczyk, Katarzyny Krajewskiej i Joanny Skorupy. Oprócz kynoterapii mamy tutaj opisaną animaloterapię, jak również inne formy terapii z udziałem zwierząt. Autorki proponują różnego rodzaju ogólne zabawy, dzięki którym dzieci poznają siebie (cechy wyglądu, sprawność kończyn itd.), przedstawiają także ćwiczenia ruchowe, sposoby na zrelaksowanie oraz rozluźnienie. Jednak nie są to jedyne zaproponowane zajęcia. W książce znajdziemy również podział ćwiczeń ze względu na to co chcemy rozwijać, np. funkcje percepcyjne (wzrokowo-ruchowe, słuchowe), funkcje psychomotoryczne (motoryka duża i mała) czy rozwój mowy dziecka. W tej pozycji są nie tylko pomysły na ćwiczenia ale również około 20 scenariuszy na zajęcia z dziećmi. Co jest bardzo pomocne, bo osoby zaczynające swoją przygodę z kynoterapią najczęściej nie specjalnie wiedzą jak dokładnie taki scenariusz powinien wyglądać. A musimy mieć takowy przygotowany, gdy przedstawiamy program zajęć w szkole. Fajnym pomysłem jaki zaproponowały autorki są małe przestawienia z udziałem dzieci o tematyce około zwierzęcej jak również kilka pomysłów na przeprowadzenie konkursów wśród dzieci. W tej książce również znajdziemy ilustracje wspomagające różne ćwiczenia dla dzieci, jednak nie jest ich aż tak dużo.
***
Książki zawierają dużo informacji, które pomagają w prowadzeniu pierwszych zajęć z dziećmi. Przede wszystkim warto przejrzeć zaproponowane scenariusze, które pomogą nam zdecydować o czym chcemy rozmawiać z dziećmi i w jaki sposób to uczynimy. Przykładowe ćwiczenia możemy wykorzystać do wybranego tematu na dane zajęcia. Należy pamiętać żeby tak dobierać ćwiczenia i tematy, by dzieci zbyt szybko się nie znudziły i zajęcia nie stały się dla nich monotonne. I warto jeszcze pamiętać, aby dobierać tematy oraz ćwiczenia (w tym ich stopień trudności) do konkretnego przypadku z jakim mamy do czynienia (np. grupa przedszkolna, grupa szkolna, indywidualne dziecko z trudnościami nauki czytania itd.).
Inne książki jakie mogą okazać się pomocne przy organizacji zajęć kynoterapeutycznych lub spojrzenia na dane zagadnienie oczami innych (niniejsza lista została przygotowana przez osobę prowadzącą kurs z kynoterapii):
- Bekasiewicz N. (red), „Heca na cztery łapy”, Fundacja Przyjaciel, Warszawa 2005
- Franczyk A., Krajewska K., Skorupa J., „Animaloterapia”, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2008
- Kulisiewicz B., „Pies w aktywności twórczej dziecka”, Oficyna Wydawnicza Impuls, Częstochowa 2013
- Kulisiewicz B., „Pies w terapii”, 2017
- Machoś-Nikodem M., „Dogoterapeutyczny program polisensorycznej stymulacji porozumiewania się”, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej, Warszawa 2007
- Pawlik-Popielarska B., „Terapia z udziałem psa”, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2005
- Potocka A., „Nie tylko głaskanie. Dogoterapia osób z niepełnosprawnością intelektualną”, Perro, Warszawa 2013
- Pisula E., Danielewicz D., „Wybrane formy terapii i rehabilitacji osób z autyzmem”, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2008
- Włodarczyk-Duka M. (red), „Terapia Psychopedagogiczna z udziałem psa. Wybrane zagadnienia”, Wydawnictwo Drwęca, Ostróda 2006
Czy mieliście problem aby zaplanować swoje pierwsze zajęcia kynoterapeutyczne? Jakie książki czytaliście odnośnie kynoterapii lub animaloterapii? Jakie były Wasze pierwsze wrażenia z prowadzonych zajęć?
nie korzystałam jeszcze z takich ksiażek. nawet nie wiedziałam, że jest coś takiego.
pozdrawiam.
Książki warte wydania każdej złotówki. Polecam nabyć i zaznajomić się z tematyką kynoterapii. Dodam jeszcze, że można je również nabyć w formacie elektronicznym w ciut niższej cenie w stosunku do drukowanej.