Zastanawiacie się dlaczego Wasz pies szczeka na obce osoby? Dlaczego boi się głośnych dźwięków lub nowych miejsc? Zapiera się i nie chce wejść do samochodu? Jeżeli szukacie książki o psach, która przybliży Wam problem psów lękowych, to trafiliście na odpowiedni wpis z recenzją.
***
Los sprawił, że w momencie, kiedy przygotowywałam materiały na zajęcia z behawiorystki psów, przedstawiciel Wydawnictwa Galaktyka napisał do mnie, czy nie byłabym chętna przeczytać i zrecenzować książkę „Jak uwolnić psa od lęku” Marty’ego Becker’a i „wspólników”. Akurat w tym czasie zbierałam notatki na zajęcia poświęcone właśnie występowaniu lęku, strachu i obawom, jakie przejawiają psy i stwierdziłam, że to jest idealny moment, aby zaczerpnąć wiedzy z nowej publikacji. Naturalnie, zgodziłam się na współpracę, dzięki czemu teraz mogę opublikować recenzję wspomnianej książki.
Słów parę o autorach
Na samym początku należy wspomnieć o lekarzu weterynarii Marty’m Beckerze, który jest głównym autorem tej publikacji. Ten pan zasłynął tym, że w czasie swojej kariery starał się poprawić dobrostan fizyczny i psychiczny psów, które mieszkają w Ameryce. Jest autorem inicjatywy Fear Free – programu certyfikującego dla lekarzy weterynarii , uczącego sposobu zmniejszania strachu i lęku u pacjentów i ich opiekunów. Becker jest również autorek 22 książek, które w swojej tematyce poruszają m. in. psychologie koni, fizjonomię kotów ich przystosowanie do życia bez człowieka oraz, jak radzą sobie w mieszkaniu na małej powierzchni.
Kolejną twórczynią książki jest doktor Lisa Radosta, która specjalizuje się w terapii behawioralnej psów i kotów. Na swoim koncie ma współtworzenie podręczników, publikacje oraz recenzje naukowe z zakresu behawiorystki zwierząt oraz nauki o zwierzętach.
Doktor medycyny weterynaryjnej Wailani Sung współtworzy publikacje o zaburzeniach zachowań zwierząt oraz pracuje w organizacji SPCA w San Francisco jako specjalistka od zaburzeń zachowań zwierząt.
Natomiast Mikkel Becker jest certyfikowaną konsultantką behawioralną, która specjalizuje się w zapobieganiu problemów lękowych i ich terapii. Do tego celu wykorzystuje metody pozytywne tak aby wprowadzić u swoich psich pacjentów lepszą komunikację z ich opiekunami oraz aby obniżyć poziom stresu.
Pogromcy strachu
Autorzy książki „Jak uwolnić psa od lęku” na samym początku poruszają bardzo ważny temat, jakim jest praca mózgu psa, który odczuwa stres lub strach. Opisują emocje, jakie odczuwa przerażony pies i wpływ odczuwanego strachu na życie psa. Ponadto, zwracają uwagę na komunikację psów i wysyłane sygnały przez psy do innych przedstawicieli swojego gatunku, jak również i do nas.
Oprócz tego, wskazują na oznaki stresu u psów i jak je rozpoznać. Czym są fobie i jak można zapobiec występowaniu lęku. Ważną kwestią, jakiej nie zabrakło w tej książce są przyczyny, które powodują, że pies jest bardziej lub mniej podatny na odczuwanie stresu i lęku.
Dodatkowo, autorzy książki zwracają uwagę na negatywny wydźwięk stosowania kar fizycznych oraz przybliżają kontekst szkolenia psów, ich nagradzania, jak również piszą o doborze odpowiednich nagród pod psa.
Jednak dr Becker i jego współpracownicy nie poprzestają na tym. W swojej książce zamieścili kilka przykładów zachowań wywoływanych w wyniku lęku oraz propozycji jak można im zapobiec, jak również właściciele psiaków mogą działać, aby zmniejszyć odczuwany strach w opisanych sytuacjach.
Ponieważ wszyscy wcześniej opisani autorzy biorą czynny udział w programie Fear Free, nie zabrakło opisu tej inicjatywy, na czym ona polega, jakie korzyści płyną z jej stosowania, kiedy zacząć i w jakich strefach życia psiaka ją stosować.
Nagrody dla zwycięzców
Muszę przyznać, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczona treścią tej książki. Uważam, że powinien przeczytać ją każdy kto planuje kupno lub adopcję psa. Jak również, każda osoba, która już ma czworonożnego przyjaciela. Myślę, że dzięki tej książce, wiele osób zrozumie to, co może się dziać w psiej głowie, gdy prezentuje on zachowanie problemowe.
Na duży plus zasługuje tutaj opis stanów emocjonalnych, jakie odczuwa pies. Tak samo, jak w książce można znaleźć wskazówki, o prawidłowo przeprowadzonej socjalizacji szczeniaka i psa dorosłego. Ponadto, wyraźnie jest opisana duża waga prawidłowej socjalizacji i jaki wpływ ma ona na całe życie psa.
Jako osoba, która cały czas pogłębia swoją wiedzę o psach, mogę spokojnie napisać, że jest to jedna z lepszych i ciekawszych książek o psich zachowaniach, modyfikacjach zachowania czy emocjach, jaka wpadła w ostatnim czasie w moje ręce. Każde pojęcie z zakresu behawiorystyki jeżeli jest użyte, od razu autorzy wyjaśniają, tak aby treść była przystępna dla każdego kto ją czyta.
W moim odczuciu, jest to pozycja dla każdego, nawet dla osoby, która siedzi w tematyce już jakiś czas, aby odświeżyć sobie niektóre pojęcia czy mechanizmy. Dla osoby zaczynającej swoją przygodę z psami to zdecydowane „must read”.
***
Czy znacie już książkę „Jak uwolnić psa od lęku” Marty Becker’a? Jak Wam się podobała ta pozycja? Czy polecilibyście ją komuś? A może dopiero planujecie ją przeczytać?
Zaczynam wakacje i już wiem co będzie moją lekturą.
akurat tej książki jeszcze nie czytałem. Myślę, że ją zakupię w najbliższym czasie aby się z nią zapoznać.
Dzień dobry,
Czy mogłaby Pani polecić jeszcze jakieś inne książki związane z psami lękowymi?
Kolejną książką w całości poświęconą psom lękowym jest „Mój pies się nie boi.” Nicole Wilde, którą bardzo polecam.