Kontynuując opisy miejsc, jakie zwiedziliśmy na Opolszczyźnie, dziś zabiorę Cię do Kędzierzyna-Koźle.
Co pierwsze przychodzi Ci na myśl, gdy słyszysz nazwę tego miasta? Czy to kozły? Grupa Azotowa? Siatkówka? Wszystko się zgadza!
Miejska legenda dotyczy trzech braci kozłów (rabusiów), którzy mieszkali na zamku w Koźle. Ale jak każda historia, legenda kończy się ukaraniem złych charakterów poprzez zrzucenie ich z najwyższej wieży zamkowej. Dlatego w herbie miasta oraz w samym mieście, można znaleźć trzy koziołki.
W 1975 roku połączono miasto Koźle, Kędzierzyn, Kłodnica, Sławięcice oraz obszary gminy Sławięcice i powstał Kędzierzyn-Koźle.
W Koźlu widzieliśmy…
Spacer zaczęliśmy od rynku w Koźlu, gdzie trafiliśmy na odprawianą mszę. Przy akompaniamencie modlitw obeszliśmy nieduży rynek z trzema koziołkami oraz fontanną (która była w tym czasie w remoncie). Ponieważ było mi dość nieswojo, szybko się ewakuowaliśmy i przeszliśmy w kierunku Placu Rady Europy.
Z lewej strony minęliśmy Muzeum Ziemi Kozielskiej i szliśmy prosto, wzdłuż rzędu kamieniczek. Minęliśmy Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kędzierzynie-Koźlu i przeszliśmy na drugą stronę na Plac Rady Europy z pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Dalej ruszyliśmy w kierunku magazynu hangarowego i Reduty Rogowskiej. Wracając do samochodu, przeszliśmy się częścią parkową okalającą starą część Koźla.
Ta część Kędzierzyna-Koźla nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia. Raczej wydawała się smutna i szara, ale może to był wpływ pochmurnej pogody tego przedpołudnia.
Siatkarskie miasto
Nie ma co oszukiwać. Jednym z głównych celów moich odwiedzin w tym mieście, było zobaczenie muralu powstałego w 2022 roku z Kamilem Semeniukiem (polskim, wybitnym siatkarzem – reprezentantem Polski) oraz Hali Azoty, w której gra klub siatkarski Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (Mistrz Polski 2022, 2019, 2017 oraz klubowy Mistrz Europy 2022, 2021 w siatkówkę) i wystawionego przed halą Koziołka Siatkarza.
Mural z Kamilem Semeniukiem znajduje się na ścianie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 11 przy al. Partyzantów 30. Dokładnie sam wizerunek siatkarza został namalowany od strony osiedla mieszkalnego.
Hala Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle mieści się na ul. Mostowej 1a. Do samej hali nie wchodziłam – z psami to raczej nie można, a poza tym, na co dzień odbywają się tam treningi różnych grup wiekowych. Za to przeszliśmy się po okolicznym, zielonym trenie i zrobiłam kilka zdjęć na pamiątkę. Na jakiś siatkarski mecz jeszcze tutaj przyjadę i będę miała okazję poczuć tą szczególną atmosferę.
Fajnie było zobaczyć to wszystko na własne oczy – kolejne marzenie spełnione. 😉
Park na końcu miasta
Ostatnim ciekawym miejscem, jakie zwiedziliśmy w Kędzierzynie-Koźlu był Park w Sławęcicach,
Spacerując po parku, miałam wrażenie, że ktoś miał pomysł na unowocześnienie go i wprowadzenie regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak wygląda to tak, jakby w połowie pracy, ktoś się tym pomysłem znudził i w pozostawił park dziki i zaniedbany. Co oczywiście też ma swój urok, bo trochę przypomina to park w stylu „Alicja w Krainie Czarów„.
Na pewno warto się w tym miejscu rozglądać za nietypowymi, jednoosobowymi schronami, które wykorzystywano podczas nalotów. Schrony zwane „einmannbunker” miały za zadanie ochronić przed odłamkami.
Innym ciekawym obiektem są ruiny pałacu, z którego pozostał tylko frontowy element. Stojąc w otworze po drzwiach, ma się wrażenie, że zaraz przejdzie się „na drugą stronę lustra„.
Szukajcie mostów, które dumnie stroją nad rzeką Kłodnicą czy Młyńską.
A jeżeli będziecie mieć więcej szczęścia niż ja, może uda się wam odnaleźć ruiny mauzoleum lub zespół pałacowy. 😉