Ciągle staram się zaspokajać mój „głód” wiedzy na temat psów. Oczywiście można czytać książki, szukać informacji w Internecie, zamęczać pytaniami jakiegoś trenera lub chadzać na wykłady. Możliwe, że z przyzwyczajenia studenckiego, jest to ostatnio moja ulubiona forma przyswajania wiedzy. Obecnie można dość sporo znaleźć szkół, które organizują wykłady czy seminaria z wiedzy o psach.
Jakoś we wrześniu znalazłam informację, że Grupa Miłośników Psów przy Centrum Społecznym PACA 40 w ramach grantu organizuje darmowe zajęcia dla psiarzy. W tych zajęciach była nauka posłuszeństwa oraz wykłady. Z racji wieku i „wykształcenia” mojego psa bardziej interesowały mnie wykłady. Zapisałam się na nie i byłam bardzo ciekawa, czego się na nich dowiem.
Grupa zorganizowała dwa wykłady, oba były prowadzone przez przemiłą Panią doktor Aleksandrę Szywałę. Zajęcia odbyły się w budynku Centrum Społecznego PACA 40 przy tejże ulicy. Na pierwszym wykładzie Pani doktor instruowała słuchaczy na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze psa dla siebie. Żeby dobrze się zastanowić czy aby konkretny pies jest dla nas, wziąć pod uwagę w jakim otoczeniu się wychowywał i czego możemy się spodziewać. Była również mowa o nastrojach psów, świadomości, że pies tak jak człowiek może mieć „gorsze dni”. Były poruszane kwestie lęków u psów, głównie tym tematem byli zaciekawieni słuchacze. Na pierwszy wykład przyszło sporo osób i większość grupy zadawała pytania.
Na drugim wykładzie, który odbył się dwa tygodnie później, pani Aleksandra omówiła dość szeroką dziedzinę jaka są problemy behawioralne. Oczywiście nie wszystko zostało powiedziane, bo trudno jest przedstawić wszystkie zagadnienia przez półtorej godziny. Jednak można było się czegoś dowiedzieć o sygnałach uspokajających, w dalszym ciągu były omawiane lęki podopiecznych znajdujących się na sali uczestników oraz przypadki pacjentów jakie miała Pani doktor. Oczywiście nie zabrakło „ciekawostek” na temat psów.
Niektóre zagadnienia znałam, niektóre były nowe. Ale warto było sobie odświeżyć i przypomnieć to, o czym się zapomina na co dzień. Nikt nie powiedział, że przy rzeczach o których już coś wiemy nie nauczymy się nowych. 😉
Podczas każdego wykładu był poczęstunek, do którego ciepło zachęcały organizatorki. Szkoda, że Grupa nie ma swojego fanpage’a albo strony, na której można by śledzić ich poczynania odnośnie grantów, projektów czy nowych psich akcji. Ale myślę, że prędzej czy później coś takiego powstanie. 🙂 Działania są docelowo kierowane do konkretnej dzielnicy Warszawy, jednak jeżeli ktoś chce również może brać w nich udział.