Robi się coraz cieplej, spacery z psami są coraz dłuższe, wybieramy nowe trasy, przez pola, lasy, pozwalamy psom pływać w różnych wodach. A co jeżeli na naszej spacerowej trasie napotkamy niepozorną ale trującą roślinkę? Czasem warto wiedzieć co może zaszkodzić naszemu psu lub nam. Ale żeby nie było! Nikomu nie życzę spotkania trzeciego stopnia z żadną z tych niebezpiecznych roślin.
W poprzednim wpisie na ten temat znajdziecie informacje o roślinach jakie można spotkać na polach i w lasach.
Wody
Skrzyp błotny – znajdziemy go wszędzie gdzie jest mokro, w bagnach, mokrych łąkach. Najbardziej może zaszkodzić gdy zostanie zjedzony, wywołuje on wtedy rozwolnienie i ogólne wychudzenie.
Szalej jadowity – rośnie w wolno płynących wodach, w bagnach i mokrych łąkach. Rośliny te mają odurzający zapach, ich trująca substancja może być wydzielana do wody w której rosną. Trucizna powoduje drgawki, wymioty, porażenie nerwu błędnego.
Bagno zwyczajne – torfowiska, bagna, bagniste łąki, mokre łąki i lasy. Olejek eteryczny działa silnie drażniąco i wywołuje bóle głowy, zawroty, nudności, wymioty, biegunki krwawe oraz zaburzenia wzrokowe.
Żabiniec babka wodna – wilgotne miejsca, brzegi rzek, wilgotne łąki oraz rowy. Zawiera substancję, która wywołuje pęcherze, a także może doprowadzić do paraliżu, a także śmierci.
Kosaciec żółty – brzegi wód stojących i płynących, bagna, bagniste łąki. Sok drażni skórę oraz powoduje wymioty i rozwolnienia.
Parki
Konwalia majowa (wieloletnia roślina zielna z podziemnymi kłączami) – występuje w parkach, krzakach, rzadkich lasach dębowych, rumowiskach skalnych. Czasami mylona z czosnkiem niedźwiedzim, ale konwalia nie pachnie czosnkiem! We wszystkich częściach są glikozydy i saponiny (działają na serce i przewód pokarmowy).
Kasztanowiec zwyczajny (drzewo) – można go znaleźć w parkach, rzadziej w lasach. Dojrzałe owoce są lekko trujące (zawierają saponiny i glikozydy flawonowe – obecnie wykorzystywane w leczeniu schorzeń naczyniowych).
Tuja zachodnia lub Żywotnik zachodni (krzew/drzewo) – głównie w parkach, czasem można spotkać na cmentarzu. Igły mogą powodować podrażnienia skóry.
Sumak jadowity – przy dotknięciu gałązek lub liści, włoski dostają się do skóry i wydziela się z nich sok mleczny i powoduje obrzęk skóry oraz pęcherze na ciele.
Przydomowy ogród
Pierwiosnek kubkowaty/prymula – roślina pochodzi z Chin, często jest hodowana w doniczkach lub ogródkach. Może wywoływać podrażnienia skóry poprzez dotknięcie rośliny, objawy występują po kilkunastu godzinach (obrzęk skóry, swędzenie, pęcherzyki lub guzki, gorączka). Uczulenie może łatwo się przenieść na spojówki.
Oleander zwyczajny – wyhodowana w ogrodach, oranżeriach i doniczkach. Sok z rośliny jest trujący i należy po pracy przy nim umyć ręce. Dotknięcie również może być opłakane w skutkach. Powoduje wymioty, biegunki i silne skurcze przewodu pokarmowego.
Oba wpisy powstały na podstawie:
- Rośliny trujące, J. Mowszowicz, W-wa, Wyd. Szkolne i pedagogiczne
- Dzikie rośliny jadalne i trujące, B. P. Kremer, Wyd. Bellona, Warszawa 2011