Lubię wędrować i odkrywać nowe miejsca w Polsce. Nie ma znaczenia, czy to wojewódzctwo mazowieckie czy pomorskie, zawsze zerkam na dostępne szlaki i ścieżki nakreślone na mapie.
Tylko, gdzie szukać miejsc spacerowych? Gdzie szukać inspiracji na wycieczki? Jak znaleźć szlaki i ciekawe miejsca, groty, pomniki przyrody czy opuszczone budynki?
Poniżej podrzucam Ci miejsca, do których zaglądam najczęściej aby znaleźć fajne miejsce na spacer. 😉
Starym sposobem, zaglądam do książek.
W dobie internetu, dla wielu osób szukanie inspiracji w książkach pewnie jest niemodne. Jednak dla mnie, książki zawsze będą częścią życia, dlatego w nich szukam ciekawych miejsc do zwiedzenia.
W jakich książkach szukam? Głównie są to książki podróżnicze, przewodniki, takie z polecajkami różnych miejsc w danym regionie, o zamkach, jeziorach czy parkach narodowych.
Chwalę sobie wydania typu „50 miejsc do zwiedzenia” czy bucket listy – np. „Bucket list. Kaszuby i Bory Tucholskie” autorstwa Iwony i Damiana Pawełek.
A dla psiarzy z województwa łódzkiego i mazowieckiego, bardzo polecam „Trasy na 4 łapy” napisane i wydane przez Oliwię Dobrzyńską oraz Martę Nieścierowicz.
Opisane w książkach trasy czy miejsca są mniej lub bardziej znane. Dla kogoś, kto chce odkryć dany rejon, wydają się one idealne.
Psie blogi, podróżnicze blogi
Następna kategoria, która trochę odeszła do lamusa, a jednak można w internecie znaleźć ich jeszcze całe mnóstwo.
Co by się wydawało oczywiste, na blogach podróżniczych i z polecajkami tras i szlaków, nie trudno znaleźć to, co by mnie interesowało. Jednak, dużo bardziej ufam opisom, jakie publikują psi blogerzy. Jakby nie patrzeć, podróżują z psami i zwracają uwagę, na informacje potrzebne psiarzom.
Najczęściej, aby zainspirować się do podróży i szukania nowych miejsc zaglądam do Dzikość w sercu, PufoŚwiat, Zamerdani, Makulscy oraz Mikrowyprawy z Warszawy.
Szukam na instagramie
To chyba najbardziej inspirujące miejsce w internecie. Kont podróżniczych, gdzie znajdziesz tysiące zdjęć z zamków, pałaców, szlaków i lasów jest nieskończony, wirtualny wór.
Można obserwować konkretne konta, ale również poszczególne hasztagi, co umożliwia wyświetlenie na stronie głównej, tego czego oczekujemy.
A kogo ja obserwuję? Polubionych kont na Instagramie mam zdecydowanie więcej niż blogów, na które regularnie zaglądam. Jednak nie ma co się dziwić, obecnie, najwięcej polecajek można znaleźć właśnie na tej platformie społecznościowej.
I tak samo, jak na bloga, tak i zaglądam na IG Dzikość w sercu i Pufoświat. O psich podróżach i inspiracjach, możesz poczytać u Psim Szlakiem, Leos.World.GSD, Shadowy na szlaku, Wędrówki z psami, Zgrane Stado czy u Życie w rytmie slow.
A z takich nie psich kont, polecam przejrzeć feed u Neverending.Geotravel, Czas na przygodę czy Neverending Travel.
Strony i aplikacje ze szlakami
Jestem pewna, że minimum raz przeglądałaś stronę PTTK ze szlakami (mają również aplikację na telefon). Ale czy wiesz, że jest jeszcze kilka innych ciekawych serwisów, gdzie możesz sprawdzić interesujące Cię szlaki?
Drugą, przydatną stroną jest „mapa turystyczna” do której jest również, dedykowana aplikacja na smartfona. W porównaniu ze stroną PTTK, na mapie turystycznej nie ma wszystkich szlaków rowerowych. Za to znajdziesz takie jak np. droga Św. Jakuba.
Moją ulubioną stroną jest zdecydowanie „Czas w las„, gdzie oprócz szlaków (z podziałem na piesze i rowerowe), można wyszukać parkingi, miejsca na biwaki, obiekty historyczne czy szlaki konne.
Oprócz tego, wiele ciekawych szlaków znajdziesz w aplikacji mapy.cz. Aplikacja bierze pod uwagę szlaki wyznaczone przez PTTK, Lasy Państwowe jak i gminy, ale również proponuje „coś od siebie”, czyli np. wyznacza spacer po okolicy na podstawie ścieżek i dróg obecnych w lesie, ale bez oficjalnych naznaczeń szlaku.
Inną aplikacją, do której lubię zaglądać jest Footsteps. Na początku, w aplikacji można było znaleźć jedynie trasy po miastach. Ale ponieważ baza tras się stale powiększa, od jakiegoś czasu w Footsteps można znaleźć propozycje zwiedzania w poszczególnych gminach.
Nie można oczywiście zapomnieć o niezawodnych mapach Google’a! To też jest bardzo inspirujące miejsce do szukania ciekawych miejsc, dróg i ścieżek.
Tradycyjna papierowa mapa
Tak, dobrze czytasz. 🙂
Jeżeli wiem, w jaki rejon Polski chcę jechać, szukam w księgarniach i w internecie map ze szlakami z danego regionu. Po dogłębnym wczytaniu się w mapę można znaleźć poukrywane po lasach groty, tablice upamiętniające czy miejsca opisane w legendach.
Zainspiruj się i zaplanuj wycieczkę!
Skoro już wiesz, gdzie szukać inspiracji na wyprawy, gdzie sprawdzić szlaki to teraz czas spojrzeć w kalendarz i zaplanować wycieczkę! 😀
Oczywiście, opisane powyżej możliwości szukania szlaków i inspiracji to nie są jedyne opcje dostępne w internecie. Ale ponieważ korzystam z nich względnie regularnie, chciałam się nimi z Tobą podzielić.
Może znasz inne sposoby, na szukanie ciekawych miejsc na wyprawy? Gdzie planujesz w tym roku wyjechać na wędrówkę?
Ps. Ten wpis nie powstał we współpracy z żadną z wyżej wymienionych stron, firm czy autorów książek.
Jak miło znaleźć się w takim zestawieniu! 😍
Sama śmietanka 😀