W zeszłym roku o seminarium z Alexą Caprą dowiedziałam się na tydzień przed odbywającymi się zajęciami. Co było oczywiste, że się na nie nie wybiorę. Ale postanowiłam, że gdy tylko będę wiedziała o następnym jej przyjeździe do Polski, to na pewno pojawię się na zajęciach.
Kim jest Alexa Capra?
Ta tajemnicza kobieta to etolog oraz instruktor szkolenia psów. W 2000 r. wraz z Daniele Robotti założyła Gentle Team, stowarzyszenie skupiające etologów, badaczy, edukatorów, trenerów, instruktorów, przewodników i właścicieli psów.
Jest wykładowcą studium podyplomowego dla instruktorów szkolenia psów na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu w Pizie, a także wykładowcą etologii i psychologii stosowanej oraz członkiem komisji selekcji uczestników kursu dla Instruktorów Psów Policji Penitencjarnej. Wieloletni wykładowca na studiach magisterskich na wydziałach weterynarii i biologii uniwersytetów we Florencji, Parmie, Turynie oraz Mediolanie.
W latach 2004-2010 odpowiedzialna za projekt “Ex-combattenti” – ocena, rehabilitacja i adopcja pit buli używanych do nielegalnych walk psów.
Jest prelegentem seminariów we Włoszech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Polski, Czechach, Holandii i Francji. Przygotował i prowadziła własne psy w startach w: Agility, Ring Francuski 1, Mondioring 2, IPO3, Obedience 3.
Od 1993 roku zajmuje się: szkoleniem psów sportowych, szkoleniem właścicieli psów, oceną psów rodzinnych i schroniskowych, prowadzeniem klas komunikacji i socjalizacji, rehabilitacją behawioralną psów rodzinnych i schroniskowych, szkoleniem instruktorów, badaniem i upowszechnianiem wiedzy na temat psów.
Autorka licznych artykułów do włoskich i zagranicznych magazynów oraz książek.
Powyższe informacje pobrałam ze strony www.talkingdogs.pl
Organizacja seminarium
Warto wspomnieć, kto zaprosił Alexę do Polski, aby podzieliła się swoja wiedzą. Dlatego zdradzę Wam, że ponownie seminarium zorganizowała ekipa Talking Dogs. Zespół gadających psów tworzą pasjonaci naszych ukochanych czworonogów, którzy na koncie mają wiele zorganizowanych w Polsce klas komunikacji oraz innych ciekawych warsztatów i seminariów. Z tego co dobrze kojarzę (a u mnie już nie jest z tym najlepiej) to były to osoby, które w ogóle wprowadziły klasy komunikacji do naszego kraju.
Mogłam posłuchać Alexy podczas seminarium „Komunikacja psów i ludzi” w Centrum Konferencyjnym „KOPERNIK” na ul. Kopernika 30, które zlokalizowane jest w centrum stolicy. Zajęcia odbyły się w pierwszy weekend lutego 2020 roku.
Wrażenia i przemyślenia
O komunikacji psów, zawsze warto wiedzieć więcej. Sama Alexa przyznała, że do naszego spotkania musiała się odpowiednio przygotować i zgłębić najnowszą wiedzę. Postanowiła poruszyć temat komunikacji poprzez wokalizacje, trochę niewerbalnego przekazywania sobie informacji oraz zrozumienie sygnałów wysyłanych przez psy w różnych sytuacjach.
Podkreśliła, że często podczas treningu z psem zapominamy o komunikacji. Wymagamy i oczekujemy, ale zapominamy o tym, że pies nie jest „nieposłuszny”, a jedynie przekazuje nam wiadomość, że w danym momencie coś mu nie odpowiada.
Możemy usłyszeć, że pies szczeka, ale bez zobaczenia całego kontekstu nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni zinterpretować sytuacje w jakiej się znalazł. Raz w lesie słyszałam, ze jakiś pies przeraźliwie zawodził i myślałam, że coś mu się stało – wiecie, psychopatów nie brakuje. Później okazało się, że ten pies w ten sposób szczekał na piłkę…
Było również dużo o naszych oczekiwaniach względem psów, a tym, czego psy potrzebują i co nam komunikują. Bardzo podobało mi się zdanie, że w komunikacji należy wziąć pod uwagę wszystkie występujące relacje w spotkanym towarzystwie. No, może nie dosłownie tak było powiedziane, ale taki był przekaz.
Alexa podkreślała, że my „wokalizując” (inaczej – mówiąc) chcemy słowami zmienić Świat. Natomiast psy, wydając z siebie dźwięk informują o swoich emocjach. Jest równica, prawda?
Dzięki temu seminarium, zaczęłam bardziej analizować to co obserwuje w domu, na spacerach czy jadąc komunikacją. Może to głupie, ale Alexa zwróciła uwagę na coś, o czym miałam świadomość, ale nigdy nie brałam tego pod uwagę na poważnie (wstyd). To czego oczekujemy od psa, a jaki on tak naprawdę jest.
Seminarium było głównie teoretyczne, jednak prowadząca omawiała dużo przykładów na zgromadzonych filmach, zdjęciach i nagraniach dźwiękowych.
***
Jeżeli będziecie mieć kiedyś okazję wybrać się na zajęcia z Alexą to bardzo polecam! Ogrom wiedzy, normalne podejście do tematów. Sama prowadząca przyznaje się, że popełnia błędy i mówi, jakie one były. Myślę, że każdy odnajdzie siebie i swoje doświadczeniach w słowach Alexy.