Wiele osób, które wyjeżdża do Wielkiej Brytanii (bądź innego kraju, ale WB pojawia się najczęściej w wymienianych krajach, do których firmy transportowe przewożą zwierzęta) chce zabrać ze sobą swojego czworonożnego przyjaciela. I bardzo dobrze! Niezmiernie cieszę się, że są osoby, które zmieniając swoje plany życiowe, pamiętają o tym, aby umieścić w nich swojego merdającego towarzysza. Oczywiście znajdą się osoby, które zaprotestują, że długa podróż dla psa czy kota to męczarnia. Ale wydaje mi się, że lepiej aby zwierzak pomęczył się kilka godzin w samochodzie niż jakby miał cierpieć do końca życia, bo ktoś go zostawi na pastwę losu w swoim, poprzednim miejscu zamieszkania.
Już kiedyś pisałam wpis, o wymogach jakie trzeba spełniać aby móc wwieźć psa lub kota, na teren kilku krajów azjatyckich (Chiny, Korea Południowa, Japonia, Singapur). O podróżowaniu po Polsce środkami transportu publicznego, pojawiło się już kilka wpisów w internecie (z całego serca polecam Wam wpis Kasi z „Podróże z psem” na temat przewożenia psów pociągami -> klik) dlatego nie chciałabym powtarzać tego co już zostało napisane. Chcę się skoncentrować na innym aspekcie podróżowania. A mianowicie o komercyjnych transportach zwierząt w Polsce i Europie.
Postanowiłam napisać ten wpis, ponieważ zauważyłam, że w Internecie można znaleźć wiele interpretacji przepisów, które nie do końca są zgodne ze stanem faktycznym. Chcę na kierunkować każdą osobę, która będzie chciała zlecić przewóz swojego zwierzaka, aby zwróciła uwagę na pewne szczegóły.
Wyjaśnijmy podstawowe pojęcia
Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowego słowa, jakim jest „komercja”. Według słownika języka polskiego PWN:
„komercja
1. «działalność nastawiona jedynie na osiągnięcie zysku; też: produkty takiej działalności»
2. daw. «handel»”
Ponadto, na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii można przeczytać:
Transport w celach komercyjnych nie jest ograniczony do transportu związanego z jednoczesną wymiana pieniędzy, towarów lub usług. Transport w celach komercyjnych obejmuje w szczególności transport, który bezpośrednio lub pośrednio ma na celu osiągniecie korzyści finansowych.
Zatem, jeżeli zlecamy komuś transport naszego psa od miejsca A do miejsca B i płacimy za to, jest to komercyjny (handlowy) przewóz psa. I w tym wypadku, przewoźnika obowiązują przepisy:
- rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 z 22 grudnia 2004 roku w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań,
- ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.
- rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 października 2003 roku o szczegółowych warunkach i sposobu transportu zwierząt
- i parę innych 😉
Trochę szczegółów
Aby nie robić zbędnego zamieszania, napiszę w punktach, na co macie zwrócić uwagę, przy wyborze firmy transportującej zwierzęta.
- Czy przewoźnik jest wpisany do rejestru przewoźników zgodnie z art. 10 (do 8h podróży) lub art. 11 (powyżej 8 godzin podróży) rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005. Taki rejestr można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii (w skrócie GIW) – link.
Zapytacie, „po co mam to sprawdzać?” A głównie po to, aby mieć pewność, że przewoźnik, któremu chcecie powierzyć swojego psiaka, prowadzi zatwierdzoną działalność przez właściwego powiatowego lekarza weterynarii (w skrócie PLW). Jeżeli nie możecie znaleźć firmy po nazwie w rejestrze, poproście aby przewoźnik podał Wam jego numer WNI. Jest to numer nadawany przez właściwego PLW przy zatwierdzaniu działalności zarobkowego transportu zwierząt.
- Ile osób będzie obecnych podczas transportu i czy mają wymagane kwalifikacje.
Aby upewnić się, że osoba, która zajmuje się przewozem zwierząt wie co robi, poproście o ukazanie licencji dla kierowcy/konwojenta. Przepisy wskazują, że w czasie przewozu powinny być obecne dwie osoby – kierowca oraz osoba, zajmująca się zwierzętami. Przepisy dopuszczają wyjątkowe sytuacje, w których przewoźnik sam podejmuje się sprawowania opieki nad zwierzętami czy obecność konwojenta będzie zapewniona w czasie postoju.
- Czy przewoźnik zgłosił przewóz zwierząt do właściwego powiatowego lekarza weterynarii.
Dlaczego to takie ważne? Przepisy wymagają aby przewoźnik podczas transportu zwierząt miał ze sobą wystawione świadectwo zdrowia z systemu TRACES. W tym świadectwie są informacje takie jak: pochodzenie zwierząt i ich właściciela, miejsce, data i czas wyjazdu, przewidywane miejsce przeznaczenia i czas trwania przewozu. A poza tym, wiemy, że przewoźnik działa legalnie i przewóz będzie udokumentowany.
- Jak będzie podróżować Wasz podopieczny.
Według przepisów podczas transportu oraz jego załadunku i wyładunku z samochodu, nie może dojść do zranienia i cierpienia oraz musi być zapewnione bezpieczeństwo przewożonego zwierzęcia. To oznacza, że nasz psiak lub kociak, musi być przewożony w odpowiednim do jego wielkości transporterze. Dodatkowo taki transporter powinien być zabezpieczony przed przemieszczaniem się – najlepiej jakby był przypięty pasami lub innymi linkami zabezpieczającymi przesuwanie się w czasie jazdy. Dodatkowo musi być łatwy dostęp do transportowanego zwierzaka, a to oznacza, że przy drzwiczkach do transportera nie mogą leżeć żadne rzeczy, które uniemożliwiłyby dostęp do np. psa.
- Upewnij się, że przewoźnik posiada plan podróży i plan kryzysowy (awaryjny).
Plan podróży (wymagany przez przepisy) musi zawierać informacje o miejscu, dacie i czasie wyjazdu, postoi (tutaj i Wy będziecie wiedzieć, kiedy odbędzie się postój i mniej-więcej w jakim miejscu) i przyjazdu. Plan awaryjny (wymagany przez przepisy) jest potrzebny tylko, gdy dzieje się coś niezaplanowanego, podróż przedłuża się lub, czego nikomu nie życzę, dojdzie do wypadku.
Opiekun zwierzęcia również musi o czymś pamiętać
To nie jest tak, że wymagania dotyczą tylko przewoźników. Opiekun zwierzęcia również musi się odpowiednio przygotować na taką podróż. A raczej musi odpowiednio przygotować swojego psa lub kota.
- Przepisy obligują nas do tego, że nie możemy zawierać umów dotyczących przewozu zwierząt z podmiotami, które nie są autoryzowanymi przewoźnikami wg. rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005. Czyli musimy sprawdzić, czy firma, którą chcemy zatrudnić do przewiezienia naszego psa znajduje się z rejestrze przewoźników na stronie GIW.
- Zwierzak, którego chcemy aby transportowano musi być zdolny do podróży. To znaczy, że nie może być połamany czy chory.
- Musimy dostarczyć szczegółowe wskazówki na piśmie dotyczące dozorowania i opiekowania się zwierzętami w czasie transportu.
- W przypadku wyjazdów zagranicznych musimy dostarczyć paszport psa lub kota z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz musimy przygotować psa lub kota innymi wymaganiami obowiązującymi w danym kraju.
Przydatne linki:
Skrótowe informacje dot. przewozu zwierząt i rejestr przewoźników na stronie GIW: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/transport-zwierzat
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005: http://www.boz.org.pl/prawo/mnarod/rozp_1_2005.pdf
Tzw. ustawa „zakaźna”: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180001967/O/D20181967.pdf
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków i sposobu transportu zwierząt: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2003-185-1809,17058684.html