[Recenzja] Churpi naturalny gryzak


Dzisiaj mam dla Was pierwszy wpis o produkcie, który testowała Freya. 🙂 Ciekawi Was co to za produkt i czy Freya podołała jako tester? 😉

W grudniu odbył się w Warszawie Dog Day, na który wybrałam się aby pozbierać trochę informacji i materiałów do innego wpisu, który powoli dla Was szykuję. Podczas jednej z rozmów z wystawcami zaproponowano mi test nowości na Polskim rynku. Jesteście ciekawi co to i jak przebiegły testy? 🙂

Do testów dostałam (a w zasadzie Freya dostała) naturalny gryzak wytwarzany według himalajskiej receptury – twardy ser Churpi od Rogy.dog.

O tym, że ten gryzak jest twardy przekonałam się dość szybko. Miałam jednak pewno obawy, że skoro gryzak jest poniekąd serem, to układ pokarmowy Frei może niezbyt dobrze go przyjąć. Ale na całe szczęście nie doświadczyłyśmy żadnych komplikacji z jego strony.

churpi, pies, psy, recenzja, dog

Na początek przedstawię Wam, co na temat tego gryzaka pisze producent.

„Jako pierwsi w Polsce, w swojej ofercie posiadamy najwyższej jakości gryzaki dla psów z niezwykle twardego sera Churpi, produkowanego wg himalajskiej receptury. Gryzaki te są doskonałym źródłem zdrowej rozrywki dla Twojego zwierzaka. Poza tym, że psy nie mogą się im oprzeć, ich ekstremalna twardość sprawia, że pies musi cierpliwie zmiękczyć je w ustach, dopóki nie będą mogły z powodzeniem ich nadgryźć, zapewniając przez to długie godziny rozrywki.”

Gryzak ma kształt prostokąta, nie jest za specjalnie ciężki, faktycznie jest twardy (początkowo nie zdawałam sobie z tego sprawy) i ładnie wyprofilowany. Na Dog Day dowiedziałam się, że ser po wyprodukowaniu leżakuje przez 3 miesiące i dopiero po tym czasie jest formowany w prostokąty do gryzienia.

Skład gryzaka przedstawia się mniej-więcej tak:
* mniej niż 0,5% laktozy
* ok. 2% tłuszczu
* 80% białka

A oprócz tego:

„Ze względu na dużą zawartość wapnia, cynku, sodu, potasu, fosforu, manganu, magnezu, żelaza, witaminy A, B1, B12, C, D, E i K, kwasu foliowego i biotyny są doskonałym naturalnym uzupełnieniem diety.”

Jak Freya dawała sobie radę z gryzakiem?

Gdy wyjęłam torebkę z gryzakiem Freya żywo się interesowała zawartością. Gdy go dostała, od razu zabrała gryzak na swoje miejsce i chętnie go podgryzała, ciumkała i lizała. Po trzech dniach zauważyłam, że podchodzi do gryzaka, chwilę go pogryzie i odpuszcza. Sytuacja powtórzyła się kilka razy i zaczęłam się zastanawiać „co się dzieje?”. Doszłam do wniosku, że Churpi jest dla Frei zbyt twardy. Co nie oznacza jednak, że jej zainteresowanie gryzakiem całkiem wygasło! Przez trudności z gryzieniem go jej zapał zdaje się trochę ostygł, ale chętnie co jakiś czas chwytała za gryzak i go podgryzała.

Moja opinia

Ogólnie uważam, że Churpi jest fajną alternatywą (i na pewno zdrowszą) dla prasowanych kości czy innych tego typu „czasoumilaczy”. Jednak przez swoją twardość psiaki o słabszym chwycie i nie gryzących tak twardych rzeczy mogą się do niego zniechęcić.

Plusem jest to, że gryzak nie pachnie (mimo, że dla psów ma interesujący zapach), nie brudzi rąk, nie pozostawia na nich żadnych śladów zapachowych. Aż tak mocno nie oblepia się w psią sierść i okoliczne paproszki. Nie zauważyłam także aby gryzak w jakiś negatywny sposób wpłynął na układ pokarmowy Frei (co mnie niezwykle cieszy).

Moim zdaniem minusem jest to, że po pierwszym dniu używania Churpi przez Freyę, wierzchnia warstwa popękała i podczas gryzienia odczepiała się od gryzaka „śmiecąc” łuskami w miejscu urzędowania psa. Jednak taki efekt już się więcej nie powtórzył.

Podsumowanie

Churpi ma fajny skład, jest naturalny, bez użycia konserwantów. Mimo że nie pachnie, jest w stanie zainteresować psiaka. Może nie sprawdzić się u psów, które wolą gryźć miększe produkty. Starcza na długo – przynajmniej w naszym przypadku. 😉

Od pracowników firmy Rogy.dog dostałam fajną wskazówkę. Jeżeli z gryzaka pozostanie malutki fragment można go podgrzać w mikrofalówce przez kilka minut (aż gryzak podwoi swoje rozmiary dwukrotnie) i podać psiakowi jako smakołyk.

Ponieważ nie mam mikrofalówki nie wypróbowałam tego sposobu i nie skusiłam się, aby sprawdzić to w inny sposób.

churpi, pies, psy, recenzja, dog

***

Jakie gryzaki wolą Wasze psy? Spodobałby im się naturalny gryzak Churpi od Rogy.dog? A może już Wasz psiak miał okazję podgryzać ten produkt?


EDIT!
Gryzak Churpi możecie zakupić na tej stronie: http://sklep.modernpet.pl/pl/234-churpi.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o